A MIOSZ honlapjának hasábjain rendszeresen igyekszünk megvizsgálni az ingatlanpiacot mozgató és befolyásoló gazdasági tényezőket.
Szerencsére az állam oldaláról a közelmúltban több piacserkentő intézkedés is történt; csökkentették az újépítésű ingatlanok ÁFÁ-ját, illetve a CSOK-kal és az LTP-vel igyekeznek segíteni a vevőket is a lakáshoz jutáshoz.
A szakmán belül napi szintű téma, hogy ezen intézkedések mikorra fogják relevánsan kifejteni a hatásukat. Mostani cikkünkben Holló Szilárdot (Brill Ingatlan – Budapest) kérdeztük meg, hogy miként látja jelenleg az ingatlanpiacot ezen állami intézkedések tükrében.
Holló Szilárd (Brill Ingatlan – Budapest): Én úgy látom, hogy a Családi Otthonteremtési Támogatás új ingatlanokra gyakorolt hatása 2017-2018-ra érhet be. Hiszen jelenleg a korábbi egy évben bezengett CSOK az új és használt lakáspiaci árakat ugyan megváltoztatta, de egyelőre csupán egy kreált, nem reálpiaci növekedéssel.
Az első körben a befektetői vásárlók csaptak le a kényszereladásokra és felvásároltak szinte minden területen. A vásárlók között megjelentek a CSOK igénylők is, akik az újépítésű ingatlanok hiányában a használt lakásokat vették meg. A befektetők által generált nagyszámú vásárlás eredményeképpen a használt lakások árai magasba szöktek és ezek az árak még most is emelkednek, még ha nem is olyan nagy mértékben mint korábban.
Az új építésű ingatlanok megjelenése, mint említettem 2017-re várható. Tehát a CSOK dömping a megnövekedett választékkal jelenhet meg. A most felbukkanó új építésű ingatlanok kínálata nagyrészt az eddig bedőlt projektek újraélesztéséből, illetve friss iker- vagy sorházi lakásokból áll.
Meglátásom szerint a CSOK által megnövekedett igényekhez képest kevés az új ingatlan. A jelentős mennyiségű új építéshez pedig kevés a szakember és ez mind árfelhajtó hatással bír mindaddig, amíg a piac, illetve az építőipar készen nem áll erre a helyzetre. Jelenleg a vásárlók - és valljuk be -, a pénzügyi piac is „tanulja” a CSOK feltételeit és változásait. Aki ma CSOK igénylést szeretne indítani, annak jó mélyen el kell sajátítani a jogszabályokat és a CSOK folyósítási feltételeket, illetve ezen ismeretek birtokában kell megfelelő ingatlant keresniük. Ez azoknak az ingatlanvásárlóknak, akik többségben nem pénzügyi, vagy építőipari szegmensben dolgoznak elég nehéz feladat.
De megemlítem azt is, hogy sok ingatlanközvetítő iroda sem képezte ki kollégáit megfelelően a mai nappal hatályos lehetőségekkel, így újfent elmondható, hogy felhígult az ingatlanközvetítői szakma, ismét igazolva, hogy a hitegető közvetítők rombolják a hírnevet ebben a szegmensben.
Azt se felejtsük el, hogy az ingatlan tulajdonosok nagy része korábban csalódott devizahiteles, akiknek ezek az otthonteremtési programok megoldást jelenthetnének az újrakezdésre, és itt jön a DE. A csalódás a BAR listára és végrehajtásra rakta a családokat. A segítségkérők, vagy potenciális CSOK felhasználók egy része az igénybevételi feltételekben „alkalmatlan” partner, tehát akiknek ez a támogatás segítség lenne, azok nem tudnak élni a lehetőséggel.
Fontosnak tartom, hogy mielőtt egy megbízó segítséget kér a vásárláshoz vagy az eladáshoz, kérjen tanácsot hozzáértőtől és válasszon profi, képzett szakértő ingatlanközvetítőt, hogy ebben a pénzügyi befektető szemléletű ingatlanpiacon jó döntés hozzon.
Az LTP lehetősége sok vásárlónál már ismert, de korábban ki nem használt divat volt LTP-vel rendelkezni. A nagy reklámoknak és a jó tájékoztatásnak köszönhetően most már sok ügyfél él ezzel az állami támogatás melletti megtakarítással, sőt az előfinanszírozással is, úgyhogy elmondható, hogy az LTP már egy jól kialakított, működőképes rendszer.
Működési területünk a MIOSZ partnerségével országosnak mondható. Így statisztikáink azt mutatják, hogy vevőink körében a CSOK igénylése használt lakásokra csekély 12%, míg az új ingatlanoknál ennek is töredéke - mondhatnám nem számottevő - mindössze 3%, de ennek az is az oka, hogy az újépítésű ingatlanfejlesztések most indulnak csak be igazán. Emellett az LPT felhasználása 17-20% között mozog, ami már egy jó aránynak mondható. A fennmaradó vásárlói réteg készpénzzel, esetleg csekély hitelfelvétellel vásárol. Ezek a számok az előbb említett újépítésű ingatlanok megjelenésével természetesen változhatnak majd a jövőben.
Kommentek